Cand nu mai reacționezi, începi să vezi

Inapoi Autor: Mister Feminin

CÂND NU MAI REACȚIONEZI… ÎNCEPI SĂ VEZI

Uneori, mi-aș dori să nu fi aflat niciodată.
Mi-e dor, din când în când, de dulcea liniște a necunoașterii de altădată. 
Acea stare ușoară în care trăiam fără să analizez totul, fără întrebări, fără introspecție la fiecare pas.
Totul venea mai simplu. Mai iute.
Mai instinctiv.
Ca un foc care se aprinde și mistuie fără să ceară voie.

Răspunsurile erau crude, sincere, nefiltrate.
Trăiam din reflex. Iubeam, fugeam, strigam — fără să trec prin mine.

Dar acum... totul trece prin suflet, prin minte. Se oprește, se filtrează, se destramă.
Unde altădată reacționam, acum doar privesc.
Unde altădată ardeam, acum doar privesc.

Privesc. Analizez.
Se mișcă ceva în mine ce nu mai sunt doar „eu”, dar mă conține.
O parte din mine ascultă, simte, notează, iar când celălalt își varsă furia, durerea sau judecata... eu tac.
Nu pentru că n-aș avea ce spune, ci pentru că aleg să nu risipesc cuvintele.

Rămân nemișcată.
Zâmbesc ușor.
Mă învăluie o liniște care nu vine din afară, ci din altă lume — una pe care am învățat s-o port în mine.
E ca și cum aș fi aici și totuși...
Prezentă, dar martoră. 
Aproape, dar nevăzută. 
Trec prin mine gânduri, impulsuri, emoții… și le întreb, pe rând:
„Merită să reacționez?”
Și răspunsul e mereu același: Nu!

În acea neacțiune apare ceva sfânt.
O pace care nu mai are nevoie să aibă dreptate.
O tăcere care nu e lipsă, ci plenitudine.

Și totuși… recunosc.
Uneori, mi-aș dori să nu fi știut.
Să fi rămas acolo, în vechea orbire.
Să nu fi văzut, să nu fi simțit atât de profund.

Dar știu.
Și odată ce ai văzut, nu mai poți închide ochii.
Poți să alegi să uiți.
Poți să te întorci.
Poți să te prefaci că n-ai înțeles.

Dar asta înseamnă să te întorci în propriul tău iad.
Iar eu… eu am ieșit de acolo... Cu greu. Cu răni. Cu lacrimi.

Și totuși, da — UNEORI MĂ MAI ÎNTORC.
Mă întorc voit.
Pentru foc.
Pentru amintire.
Pentru a nu uita cine sunt cu adevărat.

Uneori, tăcerea e cel mai înalt act de putere.
Iar pacea nu vine când răspunzi, ci când alegi să nu o mai faci."

 

Cabinet Individual de Psihologie Sterian Daniela

Cabinet Individual de Psihologie Sterian Daniela



Recomandă
Recomandă acest cabinet

Dați o notă și scrieți câteva cuvinte despre experiența dvs pozitivă legată de acest cabinet.

Toate campurile sunt obligatorii.
Penalizăm cabinetele cu autorecomandări!

Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp